Podatek od kryptowalut pojawi się na Słowenii?

Kryptowaluty, to naprawdę wielki biznes, w którym nierzadko obraca się sporymi sumami. Kiedyś jednak nadejdzie taki czas, że inwestorzy będą chcieli wypłacić część lub całość ze swojego portfela. Lepiej będzie nie robić tego na Słowenii, gdyż kraj stara się wprowadzić nowy podatek sięgający 10%.

Słowenia utrudnia życie inwestorom

Słoweński rząd zaproponował ostatnio, by objąć dochody z kryptowalut stałym podatkiem w wysokości dziesięciu procent. To jednak jeszcze nie koniec. Niewykluczone jest to, że w najbliższej przyszłości pojawi się również podatek, który miałby obowiązywać przy wszystkich działaniach związanych z kryptowalutami. W moment wzbudziło to falę niezadowolenia w kraju. Krytycznie o tych planach wypowiadali się mali i więksi inwestorzy, ludzie śledzące świat kryptowalut oraz zwykłe szare osoby. Czy słowa sprzeciwu coś zmienią? Raczej nie.

Czy stały podatek to dobre rozwiązanie?

Zatrzymajmy się na chwilę na samym problemie. Jeśli ktoś na kryptowalutach wzbogacił się o niewyobrażalne kwoty, to zapewne swoje pieniądze i tak wypłaci w jakimś zagranicznym banku, tak, aby ominąć podatek. Załóżmy jednak, że tak się nie dzieje. W tym przypadku kraj sporo się wzbogaca, lecz co jednak gdy zabiera on od osób, które przez to będą na minusie?

Jeśli ktoś wszedł w ten świat niedawno i zyskał zaledwie kilka procent, to niewykluczone, że podatek to wszystko zabierze, przez co potencjalny „górnik” może wyjść nawet na minus. Jest to zatem fatalna informacja dla zwykłych kopaczy, których rozmiary „koparek” nie są zatrważające, a zyski względnie małe. Tutaj oczywiście również można bawić się z zagranicznymi bankami, by to wszystko ominąć, lecz tej sytuacji na razie nie rozpatrujemy.

Jakie mogą być skutki nowego podatku?

Najwięksi inwestorzy w Słowenii zapewne szybko spakują walizki i przeniosą się w inne rejony świata. Państwo straci zatem wiele kluczowych dla rynku osób. Samo zainteresowanie „górników” kryptowalutami w tym kraju zapewne również spadnie. Wszystko może więc wyhamować, co może mieć złe skutki w przyszłości dla Słowenii.

cryptology

Read Previous

Blokada kryptowalut podsyca nieufność Nigeryjczyków wobec rządu

Read Next

Integracja płatności kryptograficznych nadal stanowi wyzwanie na różnych polach

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *