Wyciek danych miliona użytkowników z portalu Ledger

Na początku roku 2020, pojawiła się informacja w sieci, że komuś udało się włamać do bazy danych firmy Ledger i wykraść dane. Nie było to jednak potwierdzone, aż do 21 grudnia.

Na jednym z forów internetowych, haker opublikował i udostępnił wszystkim chętnym dane osobowe, e-maile, a także nawet adresy domów użytkowników firmy Ledger. Liczba poszkodowanych osób to 1,3 miliona. Oczywiście nie trzeba mówić, że w internecie zawrzało. Pierwsze ostrzeżenie i powiadomienie o tym wycieku opublikowała firma Huston Rock, zajmująca się bezpieczeństwem w sieci. Jak napisali w swoim tweedzie:

„Ten wyciek stanowi poważne zagrożenie dla osób nim dotkniętych. Osoby, które kupiły Ledger, mają zazwyczaj wysoką wartość netto w kryptowalutach i będą teraz narażone zarówno na nękanie cybernetyczne, jak i fizyczne na większą skalę niż wcześniej.”

Największym problemem jest to, że to nie jest pierwszy taki wyciek danych, podobny miał miejsce kilka miesięcy później w czerwcu. Odpowiedź firmy Ledger na powyższy tweed brzmi:

„Wczesne oznaki zdawały się potwierdzać, że ujawnione informacje pochodziły z czerwcowego naruszenia danych, które naraziło dane osobowe wielu użytkowników. Po wiadomościach o włamaniu wielu użytkowników Ledgera zgłosiło, że jest celem prób phishingu. Niektórzy z nich otrzymali przekonująco wyglądające e-maile z prośbą o pobranie nowej wersji oprogramowania Ledger.

Nieustannie współpracujemy z organami ścigania, aby ścigać hakerów i powstrzymać tych oszustów. Od czasu pierwszego włamania usunęliśmy ponad 170 witryn phishingowych.”

Niezbyt to jednak pomogło w tej sytuacji. Mimo, że bezpośrednio środki na portfelach nie są zagrożone, to użytkownicy boją się o swoje życie w związku z wyciekiem adresów domów. Wielu inwestorów planuje wspólny pozew zbiorowy skierowany w stronę Ledger. Istnieje bardzo duża szansa, że firma się po nim nie pozbiera.

cryptology

Read Previous

Po Ripple, SEC weźmie się za inne waluty

Read Next

Wątpliwości prawnika Ripple odnośnie pozwu SEC

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *